Modrica je město ležící na severu Bosna a Hercegovina . S ním jsou sousedy Dervente , Dooboy a Šamatů. Poprvé bylo jméno města zmíněno v kronikách XIII. Století. Pak král Bele IV srovnal s jarem, ale historikové naznačují, že jméno "Modrica" ​​na sobě mělo malý pramínek. Mimochodem, "modrina" se převádí jako "modrá". Přes tak kontroverzní skutečnost má město ještě staré kořeny. Během výkopů nalezli archeologové objekty, které ukazují, že lidé zde žili v době kamenné.

Obecné informace

Madrica není velké město s více než 35 000 obyvateli. Na rozdíl od mnoha dalších měst v Bosně neexistují žádné vysoké hory a kopce v ní a okolí, takže Modrica je pouze 109 metrů nad mořem.

Město není resort , ale pro archeologové a historiků má velkou hodnotu. Místní obyvatelstvo se podílí na rozvoji průmyslu. Největším podnikem je místní rafinerie ropy.

Нефтеперерабатывающий завод в Модриче

Modrica je starobylé město

Archeologické nálezy v obci Modrica osvětlují charakteristiky zemědělství během paleolitu, což je cenný příspěvek k balkánskému studiu. Stopy lidového pobytu byly nalezeny na několika místech, což naznačuje, že tu nebylo žádné vypořádání, což znamená, že historici měli příležitost prozkoumat život lidí tohoto období všestranným způsobem. Navíc na území Modrice byly nalezeny stopy sídla slovanských osad třináctého a čtrnáctého století. Většina artefaktů je uložena v Národní muzeum Bosny a je považován za nejcennější exponáty.

Neméně cenná je pevnost Dobor, kolem níž se vyvíjely události, které představovaly konec národní nezávislosti Bosny. Je to otázka konfliktů s Maďary koncem 13. a počátku 14. století. Na stejných místech se krvavé události konaly v polovině 16. století - jedná se o válku s Turky, která chtěla zabrat území.

Fotbalový klub Modrica

Pýchou Modricy je fotbalový klub nesoucí název města. Klub je téměř sto let, byl založen v roce 1922 a od roku 2003 hrál v Premier League Bosny a Hercegoviny. Poté tým vzal pohár a poprvé získal právo účastnit se poháru UEFA. Debut Bosňanů byl úspěšný v prvních dvou zápasech, které vyhrál. Nemohli však dále projít, protože v dalším kole zvítězili bulharský klub "Levski".

"Modrica" ​​je považována za nejoblíbenější a nejúspěšnější fotbalový tým v Bosně, ale zatím nemá žádné velké vítězství v zahraničí. Sponzor společnosti Modrica je místní rafinerie. Bosniané věří, že jednou se "Modrica" ​​vrátí z poháru UEFA s vítězstvím.

Футбольный клуб Модрича - кубок БоснииМодрича - футбольный клуб
Jak se tam dostat?

Před Modricou běží běžné autobusy Sarajevo . Můžete také využít služeb železnice. Významné bosenské trasy M14.1 a E73 projíždějí městem. Patnáct kilometrů od Modrice je velké město Gradacac . Z autobusového nádraží se často jede směrem na Modřinu.